Port Cieni – Walka o utrzymanie świata w ryzach

Kroniki Czarnej Kompanii powracają, by już kolejny raz zabrać nas w świat fantasy i tajemnic.

Port Cieni

Czarna Kompania pełni służbę w Aloesie i ma za zadanie tropić buntowników oraz wszelkie przejawy buntu przeciwko rządom Pani, nie zadają pytań, biorą pieniądze i wykonują zadanie czy tym razem będzie tak łatwo?. Pewnego dnia dostają rozkaz odnalezienia kobiety, która ma związek z Portem Cieni, czyli magiczną bramą, która pozwoli na powrót okrutnemu Dominatorowi z grobowca-pułapki, w którym został uwięziony wieki temu. Na świecie nadal są osoby, które nie pogodziły się z jego zniknięciem i za wszelką cenę pragną jego powrotu ignorując fakt, że jego powrót sprowadzi klęskę na ludzkość. Na pozór jest to proste zadanie, ale Czarna Kompania z dnia na dzień natrafia na nowe przeszkody. Dodatkowo coś dziwnego dzieje się z ludźmi… Czy Czarna Kampania podoła zadaniu? Czy uda się przekonać zwolenników Dominatora, aby nie sprowadzali zguby na cały świat? Jak sprawdzi się nowo przydzielony członek Czarnej Kampanii, któremu nie potrafi zaufać Konował?

Luka w historii

Akcja książki Glena Cooka Port Cieni. Kroniki Czarnej Kompanii toczy się podczas luki w historii między “Czarna Kompania”(pierwszy tom Kroniki Cieni) oraz “Cień w ukryciu”(drugi tom). Więc jest to uzupełnienie 6-letniej przerwy w akcji, dzięki temu uzupełnieniu wiele niejasności z poprzednich części się rozwiązuje . Całą historię poznajemy z punktu widzenia Tidesa Elba, jest to krótki tekst, który jest zawarty w jednym z rozdziałów opisuje on teraźniejsze losy Czarnej Kampanii. Jest jeszcze jednak drugi równie ważny o ile nie ważniejszy wątek, którego akcja toczy się za panowania okrutnego Dominatora. Poznajemy dzięki temu historię sióstr Senjak i początek ich kariery. Jak to się stało, że jedna z sióstr stanie się żoną Dominatora? Jaki wpływ decyzje sprzed setek lat będą mieć na obecne losy Czarnej Kompanii?

Jest to książka bardzo w stylu Glena Cooka, ponieważ część historii ma miejsce w czasach obecnych a część sięga setek lat wstecz a mimo tej przepaści czasowej na koniec obydwa wątki łączą się. Jednak to jest coś, co przyciąga do dzieł tego autora, fakt, że nie ma monotonnej akcji wręcz przeciwnie przeskoki w czasie wzbudzają naszą ciekawość. Port Cieni jest książką utrzymaną w stylu luźnym stylu pisania, nie brakuje w niej sporej dawki humoru oraz wulgaryzmów, na pewno nie pozwala ona, by przy niej zasnąć a wręcz przeciwnie jej historia jest w stanie nas do tego stopnia wciągnąć, że ‘pochłoniemy’ całą książkę w jedną noc.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Comments are Disabled